Frostheims Rangrulla

Inom SCA kan medlemmarna förtjäna olika utmärkelser. Här kan du se en lista, rangrulla, över våra medlemmars utmärkelser. Men eftersom sidan är ny saknas flera personer i listan och webmaster vore glad om dessa skulle kunna ge sig till känna via e-mail så kan vi uppdatera listan. Glöm heller inte att det är ni som nominerar våra medlemmar till fursten och furstinnan eller kungen och drottningen för olika titlar. Detta gör du här på furstedömesnivå och här på kungadömesnivå.

Vad betyder dessa titlar?

Rangrullan

Rangrullan är sorterad på vem som har ”högst” titel och sen på datum.
Du som är med här, hjälp oss att hålla dig uppdaterad på listan, får du en utmärkelse så hör av dig till webmaster så uppdaterar vi dig i vår lokala rangrulla också.

Peregrine MacKay (mka Pete Nash)

Silver Guard (2000-06-03 Midsummer Tourney, Insular Draconis)
Queen´s Order of Courtesy (2000-06-10 Warbands VI; Jarl & Patent of arms 2001-06-30 Coronation, Polderslot)
Vita portens Väktare (2005-05-05 Double Wars)
Salladins ring (2006-05-26 Double Wars)
Knighthood (2006-09-09 Fair Raglan)

Anna von Urwald (mka Peppi Nash)

Award of Arms 1991-08-08
Founding Baroness Aarnimetsä (1994-07-16)
Court Barony (1996-08-10 Pennsic Wars)
Katkennut Kynä (Broken Pen) (1996-11-30 Kingdom University, Aarnimetsä)
Panache (2002-05-09 Double Wars XV)
Countess, Patent of Arms & Order of the Rose (2004-01-03, Twelfth Night Coronation)
Vita portens Väktare (2010-05-11 Doublewars XXIII)
Dragon´s Steel (2014-10-17, Crown Tourney)
Sigillum Coronae – Queen (2015-06-26, Coronation)
Order of Defence (2017-10-21 Crown Tournament)
Dragons tear (2018-07-14 Cudegelwar)
The Silver guard (2019-07-17 Cudgelwar)

Kareina Talventytär (Riia M. Chmielowski)

Award of Arms (West ,1985-01-20)
Viscounty (West , 1986-01-19)
Leaf of Merit (West, 1997-01-18)
Laurel (West , 2000-01-16)
Patent of Arms (West , 2000-01-16)
Pied d´Argent (West , 2001-08-25)
Golden Tear (Lochac, 2001-08-25)
Queen´s Treasure (West, 2002-03-30)
Queen´s Cypher (West , 2002-05-04)
Commendabilis (West , 2002-06-22)
Princess Talon of Favour – Tir Righ (An Tir, 2005-01-08)
Lindquistringes (Lief and Morrigan, 2014-11-22, Norrskenfesten)
Gyllene Bandets Orden (2015-05-11, William and Isabetta, Double Wars)

Vicomte Björn Sneskägg (Björn Sundberg)

Sköldebrev (2002, Dubbelkriget i Attemark)
Vita portens väktare (2005-05-05, Dubbelkriget i Attemark)
Gyllene Bandet (2005, Medeltidsveckan i Styringheim)
Bysen (2005, Medeltidsveckan i Styringheim)
Örn (2006-02-25, Gourmetfesten i Styringheim)
Ljusorden (2006-07-15, Frostheim, Medeltidsdagarna på hägnan)
Di sma under jordi (2006-09-02, Styringheim, Storstyringkampen)
Panache (Dubbelkriget 2008, Attemark)
Dragons Bowle (2009-05-20, dubbelkriget)
Bysen (2008-08-09 Medeltidsveckan)
Patent of Arms (071117)

SvartlvuR Kåte (Anton Rönnblom)

Sköldebrev (2003-10-25 Vittrans värdshus, Viterheim)
Ljusorden (2004-08-06 Medeltidsveckan)
Panache (2008-04-05 Frostheim, Queens Demand)
Gyllne bandet(2008-07-14 – Medeltidsdagar på hägnan)
Nordmarks Malakit (2009-07-10 Frostheim, Medeltidsdagar på hägnan)
Vita portens väktare (2010-11-13 Novemberfesten Baggeholm)
Order of the Laurel (2011-10-22, Garden of Earthly Delights)
Patent of Arms (2011-10-22 Lief and Morrigan, Garden of Earthly Delights)
Viscontry 2012-03-17 (Sven and Morrigan, Aros spring sword and buckler II)

Elizabeth of Woodbury

Sköldebrev (2007-07-14 – Medeltidsdagar på Hägnan)
Viscontry (2012-03-17 Sven and Siobhan, Aros spring sword and buckler II)
Patent of arms (2012-03-17 Sven and Siobhan, Aros spring sword and buckler II)
Ljusordern (2012-11-24 Norrskensfesten Brendan och Nimah)

Erik FitzWilliam (Håkan Sundsvist)

Sköldebrev (1993-08-13 Wisby Medieval Week X)
Ljus Ordern (1994-03-26 Crown Tournament)
Panache (1994-03-26 Crown Tournament)
Vita portens väktare (1997-11-01 Umas War)
Gyllne Bandet (2007-07-14 – Medeltidsdagar på Hägnan)

Mats Gjutare (Mats Lönnberg)

Panache (1999, Frostheim, Midnattssolens kämpe)

Steinar Vidfamne

Sköldebrev (1997-03-08, Eplaheimr)
Vita portens väktare (2004-04-03, Skelitta, Maria bebådelsedags Gille)
Gyllene Bandet (2005-07-21, Frostheim, Medeltidsdagarna på hägnan)
Orden des Linquistringes (2008-04-05 Frostheim, Queens Demand)

Karl Alrune (Peter Törlind)

Sköldebrev (1995-01-07 Twelfth Night Coronation)
Ljusorden (2005-07-21 Frostheim, Medeltidsdagarna på hägnan)
Gyllene Bandet (2011-08-11 Styringheim, MTV)
Vita Portens Väktare (??)
Order of the Silver Guard (2012-11-24, Norrskensfesten 2012)
Lindquistringes (2014-11-21, Norrskensfesten2014)

Egil Drakhufvud (Zakarias Persson)

Sköldebrev (2005-04-03, Skelitta, Maria bebådelsedags Gille)
Gyllene Bandet (2006-07-15, Frostheim, Medeltidsdagarna på hägnan)
Vita Portens Väktare (2007-09-29, Inbördeskriget, Juneborg)
Sigillum Coronæ Queen (2008-05-31, Lövspricket, UMA)
Ljusordern (2008-07-14 – Medeltidsdagar på hägnan)
Order of the Silver Guard  (2012-11-24, Norrskensfesten 2012)
Nordmarks Carneol (2012-11-24, Norrskensfesten 2012)
Lindquistringes (2014-12-20, Midwinterfeast2014)
Saladins Ring (2018-07-12, Cudgel war)

Johan Knutsson (Gunnar Östlund)

Sköldebrev (1993-10-09 Frostheims fest)
Gyllene Bandet (1994)
Panache (2016-07-22, Frostheim, Medeltidsdagar på Hägnan)

Ena Iliansdotter (Anna Gezelius)

Sköldebrev (1997-02-08, Norrskensfesten)
Panache (2016-07-22, Frostheim, Medeltidsdagar på Hägnan)

Ulrike Mård (Therese Hedman)

Sköldebrev (2011-07-20, Frostheim, Medeltidsdagarna på hägnan)
Gyllne Bandet (2014-11-21, Norrskensfesten2014)
Linquistring (2016-07-22, Frostheim, Medeltidsdagar på Hägnan)

Jönsr Borgirson (Jimmy Duvensjö)

Sköldebrev (2012-07-14, Frostheim, Medeltidsdagar på hägnan)
Dragons Tear (2012-11-24,Frostheim,  Norrskensfesten2012)
Gyllne Bandet (2014-11-21,Frostheim, Norrskensfesten2014)

Grinulf (Henrik Thurfjell)

Sköldebrev (2005, Styringheim )
Ljusorden (2005-07-21 Frostheim, Medeltidsdagarna på hägnan)

Sigyn Skarptunga (Sofi Lundbäck)

Sköldebrev (2002-08-10, medeltidsveckan Styringheim )
Ljusorden (2005-07-21 Frostheim, Medeltidsdagarna på hägnan)

Sunniva (Elin Öhlund)

Sköldebrev (2005-07-21, Frostheim, Medeltidsdagar på Hägnan)
Gyllne bandet (2009-07-10 Frostheim, Medeltidsdagar på hägnan)

Eyra Vresros (Anneli Wikström)

Sköldebrev (2007-07-14 – Medeltidsdagar på Hägnan)
Gyllene Bandet (2011-07-20, Frostheim, Medeltidsdagarna på hägnan)

Tyra Liljekulla (Sanna Lundbäck)

Sköldebrev (2007-11-10 – Norrskensfesten Borderwars)
Gyllne Bandet (2011-11-18 – Norrskensfesten2011)
Ljusordern (2018-07-12, Cudgelwars)

Una Björnsdottir (Ulrica Hermansson)

Sköldebrev (2005-11-19 Frostheim, Norrskensfesten)
Ljusordern (2012-07-14, Frostheim, Medeltidsdagar på hägnan)

Rebecca de Guiscard (Maria Rehn)

Sköldebrev (1994)

Styrbiörn Halte (Jörgen Öhman)

Sköldebrev (1994)

Ulf Mjödtunga (Jörgen Öhman)

Sköldebrev (1996-05-04,Polderslot, Peasant Beltaine)

Ingrid Sömmerska (Ingela Sjömark)

Sköldebrev (1997-02-08, Frostheim, Norrskensfesten)

Runa Warg (Åsa Johansson)

Sköldebrev (2000-08-08, Styringheim, Medeltidsveckan XVI)

Asulf Klo (Per Vikström)

Sköldebrev (2005-11-19 Frostheim, Norrskensfesten)

Saga Hindarfjäll (Anna-karin Liljestrand)

Sköldebrev (2006-07-15, Frostheim, Medeltidsdagar på Hägnan)

Alric DeMourne (Marcus Åman)

Sköldebrev (2006-07-15, Frostheim, Medeltidsdagar på Hägnan)

Ristla fra Knabben (Lina Petersdotter)
Sköldebrev (2007-07-14 – Medeltidsdagar på Hägnan)

Filip Fejare (Patrik Petersson)

Sköldebrev (2007-07-14 – Medeltidsdagar på Hägnan)

Rödskägg (Raymond Ohlsson)

Sköldebrev  (2007-07-14 – Medeltidsdagar på Hägnan)

Vilda Vargtand (Johanna Sandström)

Sköldebrev (2008-07-14 – Medeltidsdagar på hägnan)

Vulva den trånge (Emilia Blom)

Sköldebrev (2009-07-10 Frostheim, Medeltidsdagar på hägnan)

Martin Rücker (Martin …)

Sköldebrev  (2011-11-18 – Norrskensfesten 2011)

Katerina de Moncorvino(Katarina Strömbergsson)

Sköldebrev (2014-11-21, Norrskensfesten2014)

Ole

Sköldebrev (2014-11-21, Norrskensfesten2014)

EINO KARJALAINEN (OSCAR HINKKANEN)

Sköldebrev (2017-04-01 Spring Crown, Gyllengran)

Fridha Eriksdotter (Jenny Åström)

Sköldebrev (2018-04-14, Frostheims scriptorie)
Gyllene Bandet-Härold (2019-07)

Eldgrim den Talföre (Johan Åström)

Sköldebrev (2018-04-14, Frostheims scriptorie)

Ragnhild Jägerhorn (Annette Edström)

Sköldebrev (2018-04-14, Frostheims scriptorie)

Alfarinn Refr (Tobias Nilsson)

Sköldebrev (2018-04-14, Frostheims scriptorie)

Nocke (Andreas Forsberg)

Sköldebrev (2018-04-14, Frostheims scriptorie)

Guinevere (Jennifer Tjärnström)

Sköldebrev (2018-04-14, Frostheims scriptorie)

Magne av Frostheim (Magnus Larsson)

Sköldebrev (2018-04-14, Frostheims scriptorie)

Groa Thorlefsdotter (Ellen Carlsson)

Sköldebrev (2018-09-01, Smoldering Arrow)

Siiri Hyvämieli

Enhörning (2017-07-01 Väv-gillet)
Award of arms (2019-07-16 Cudgel war)

Ossi Orava

Nordmarks Ekorre (2017-01-01 Väv-gillet)
Lejon (2019-0716 Cudgel war)
Dragons Jewel (2019-07-16 Cudgel war)

ScrOLLOR

När du mottager en utmärkelse så bör du få en scrolla dvs ett bevis på att du har fått en utmärkelse, nedan kan ni se ett urval av utmäkelser som har delats ut till olika Frostheimare.

Alrunes AoA
Alrunes Vitaporten
Egil Drakhufvuds Silverguard
Egil Drakhufuds Linquistring
Egil Drakhufvuds gyllne band
Egil Drakhufvuds AoA 2004
Egil Drakhufvuds Ljusordern
Alrunes Silverguard
Alrunes Lindquistringes
Alrunes Gylleneband
www.frostheim.se