Frostheims Rangrulla

Inom SCA kan medlemmarna förtjäna olika utmärkelser. Här kan du se en lista, rangrulla, över våra medlemmars utmärkelser. Men eftersom sidan är ny saknas flera personer i listan och webmaster vore glad om dessa skulle kunna ge sig till känna via e-mail så kan vi uppdatera listan. Glöm heller inte att det är ni som nominerar våra medlemmar till fursten och furstinnan eller kungen och drottningen för olika titlar.

Rekomendera här.

Kungadömets OP hittar du här

 

Rangrullan

aktiva medlemmar

Rangrullan är sorterad på vem som har “högst” titel och sen på datum.
Du som är med här, hjälp oss att hålla dig uppdaterad på listan, får du en utmärkelse så hör av dig till webmaster så uppdaterar vi dig i vår lokala rangrulla också.

JARL Peregrine MacKay(Knight of the sca) (mka Pete Nash)

Order of the Silver Guard (2000-06-03 Midsummer Tourney, Insulae Draconis)
Queen´s Order of Courtesy (2000-06-10 Warbands VI, Harpelstane)
Patent of arms (2001-06-30 Coronation, Polderslot)
Count (2001-06-30 Coronation, Polderslot)
Vita portens Väktare (2005-05-05 Double Wars)
Salladins ring (2006-05-26 Double Wars)
Knighthood (2006-09-09 Fair Raglan)
Linquistring (2023-01-07 12th Night Coronation)


Countess Anna von Urwald (Master of defence) (Peppi Nash)

Award of Arms (1991-08-08)
Founding Baroness Aarnimetsä (1994-07-16)
Court Barony (1996-08-10, Pennsic Wars)
Katkennut Kynä (Broken Pen) (1996-11-30, Kingdom University, Aarnimetsä)
Order of the Panache (2002-05-09, Double Wars XV)
Countess (2004-01-03, Twelfth Night Coronation)
Patent of Arms (2004-01-03, Twelfth Night Coronation)
Order of the Rose (2004-01-03, Twelfth Night Coronation)
Vita portens Väktare (2010-05-11, Doublewars XXIII)
Dragon´s Steel (2014-10-17, Crown Tourney)
Sigillum Coronae – Queen (2015-06-26, Coronation)
Order of Defence (2017-10-21, Crown Tournament)
Sininen Virvaliekki (Blått irrbloss)(2018-07-07, Cudgel War)
Dragon’s Tear (2018-07-14, Cudgel War)
Order of the Silver Guard (2019-07-17, Cudgel War)
Order of the Dragon’s Bowle (2019-11-23, Norrskensfesten)
Orden des Lindquistringes (2021-10-02, Höstdans)


varakreivitär(Vicomtessa) Kareina Talventytär (Order of the laurel) (Riia M. Chmielowski)

Award of Arms (1985-01-20, West)
Viscountess (1986-01-19, West)
Patent of Arms (1986-01-19, West)
Order of the Leaf of Merit (1997-01-18, West)
Order of the Laurel (2000-01-16, West)
Pied d´Argent (2001-08-25, West)
Golden Tear (2001-08-25, Lochac)
Queen´s Treasure (2002-03-30, West)
Queen´s Cypher (2002-05-04, West)
Commendabilis (2002-06-22, West)
Princess Talon of Favour – Tir Righ (2005-01-08, An Tir)
Orden des Lindquistringes (2014-11-22, Norrskenfesten)
Gyllene Bandet (2015-05-11, Double Wars)
Order of the Panache (2020-03-28, “Magical Court in the Sky”)


Master SvartUlvR Kåte(Order of the laurel) (Anton Rönnblom)

Award of Arms (2003-10-25, Vittrans värdshus, Viterheim)
Ljusorden (2004-08-06, Medeltidsveckan)
Order of the Panache (2008-04-05 Frostheim, Queen’s Demand)
Gyllne bandet (2008-07-12, Medeltidsdagar på Hägnan)
Nordmarks Malakit (2009-07-10, Medeltidsdagar på Hägnan)
Vita portens väktare (2010-11-13, Novemberfesten Baggeholm)
Order of the Laurel (2011-10-22, Garden of Earthly Delights)
Patent of Arms (2011-10-22, Garden of Earthly Delights)
Viscount (2012-03-17, Aros Spring Sword and Buckler II)
Orden des Lindquistringes (2019-11-23, Norrskensfesten)
Ordo Hirundinis (The swallow ) (2023-01-07 12th Night Coronation)


ViSCountess Elizabeth of Woodbury

Award of Arms (2007-07-14, Medeltidsdagar på Hägnan)
Viscountess (2012-03-17, Aros Spring Sword and Buckler II)
Patent of arms (2012-03-17, Aros Spring Sword and Buckler II)
Ljusordern (2012-11-24, Norrskensfesten)


Baron Egil Drakhufvud(Order of the pelican) (Zakarias Persson)

Award of Arms (2004-04-03, Maria bebådelsedags Gille)
Gyllene Bandet (2006-07-15, Medeltidsdagarna på Hägnan)
Vita Portens Väktare (2007-09-29, Civil War XVI, Juneborg)
Sigillum Coronæ Queen (2008-05-31, Lövspricket, UMA)
Ljusordern (2008-07-14, Medeltidsdagar på Hägnan)
Order of the Silver Guard  (2012-11-24, Norrskensfesten)
Nordmarks Karneol (2012-11-24, Norrskensfesten)
Orden des Lindquistringes (2014-12-20, Midwinter)
Salladins Ring (2018-07-12, Cudgel War)
Ordo Hirundinis (The swallow ) (Grant of Arms)  (2019-11-23, Norrskensfesten)
Court Baron (2020-11-07 , “Magical court in the sky”)
Ordo  Alae(The wing) (2022-05-23, Double Wars)
Order of the Pelican (2023-01-07 12th Night Coronation)


honourable Lord Keldor de skellitta (jörgen öhman)

Ljusorden (1997-11-01, Umas War)
Award of Arms (1998-09-12, Storstyring)
Gyllene Bandet (1999-10-09, Crown Tournament, Attemark)
Vita Portens Väktare (2003-10-25, Tavern of the Vitra and Borderwars, Viterheim)
Ordo Cygni (2020-10-10, A Tailor’s Story)


Herr Johan Knutsson (Gunnar Östlund)

Award of Arms (1993-10-09, Frostheims fest)
Gyllene Bandet (1994-10-08, Frostheims fest)
Order of the Panache (2016-07-22, Medeltidsdagar på Hägnan)


Herr Karl Alrune (Peter Törlind)

Award of Arms (1995-01-07, Twelfth Night Coronation)
Ljusorden (2005-07-21, Medeltidsdagarna på Hägnan)
Vita Portens Väktare (2010-07-17, Medeltidsdagarna på Hägnan)
Gyllene Bandet (2011-08-11, Medeltidsveckan)
Order of the Silver Guard (2012-11-24, Norrskensfesten)
Orden des Lindquistringes (2014-11-21, Norrskensfesten)
Order of the Panache (2019-11-23, Norrskensfesten)


Fru Sunniva (Elin Öhlund)

Award of Arms (2005-07-16, Medeltidsdagar på Hägnan)
Gyllene bandet (2009-07-11, Medeltidsdagar på Hägnan)


Fru Tyra Liljekulla (Sanna PERSSON)

Award of Arms (2007-11-10 – Norrskensfesten Borderwars)
Gyllene Bandet (2011-11-19 – Norrskensfesten)
Ljusordern (2018-07-12, Cudgel War)
Orden des Lindquistringes (2019-11-23, Norrskensfesten)


Herr Jönsr Borgirson (Jimmy Duvensjö)

Award of Arms (2012-07-14, Medeltidsdagar på Hägnan)
Award of the Dragon’s Tear (2012-11-24,  Norrskensfesten)
Gyllene Bandet (2014-11-21, Norrskensfesten)


Fru Ulrike Mård (Therese Hedman)

Award of Arms (2011-11-19, Norrskensfesten)
Gyllene Bandet (2014-11-22, Norrskensfesten)
Orden des Lindquistringes (2016-07-22, Medeltidsdagar på Hägnan)


Herr KJARTAN AV FROSTHEIM (DAVID GRANBERG)

Award of Arms (2011-07-16, Hägnan)
Ljusordern (2015-03-07, St Egon & Nordmark Principality Tourney)
Order of the Panache (2020-10-10, “There will be cheese”)


Fru Ena Iliansdotter (Anna Gezelius)

Award of Arms (1997-02-08, Norrskensfesten)
Order of the Panache (2016-07-22, Medeltidsdagar på Hägnan)


Marianne de geer (marianne öhman)

Award of Arms (1997-02-08, Norrskensfesten)
Order of the Panache (2016-07-22, Hägnan)


Herr Eldgrim den Talföre (Johan Åström)

Award of Arms (2018-04-14, Frostheims scriptorie)
Orden des Lindquistringes (2019-11-23, Norrskensfesten)
Purppura virvaliekki (Lila irrbloss) (2019-11-23, Norrskensfesten, Baronen av Aarnimetsä)
Order of the Silver Guard (2021-09-04, Jungfru Marie Bebådelsegille)
Gyllene Bandet (2021-11-20, Norrskensfesten)


Fru Fridha Eriksdotter (Jenny Åström)

Award of Arms (2018-04-14, Frostheims scriptorie)
Orden des Lindquistringes (2019-11-23, Norrskensfesten)
Orden des Lindquistringes (2021-09-04, Jungfru Maria Bebådelsegille)
Gyllene Bandet (2021-11-20, Norrskensfesten)


Herr STIG RHENHIERTA (ANDREAS ARONSSON)

Award of Arms (2010-07-17, Medeltidsdagar på Hägnan)
Vita Portens Väktare (2019-11-23, Norrskensfesten)
Order of the silver guard (2023-01-07 12th Night Coronation)


Lady Katerina de Moncorvino(Katarina Strömbergsson)

Award of Arms (2014-11-22, Norrskensfesten)
Gyllene bandet (2019-11-23, Norrskensfesten)


Drottin (Herr) Alfarinn Refr (Tobias Nilsson)

Award of Arms (2018-04-14, Frostheims scriptorie)
Purppura virvaliekki (Lila irrbloss) (2019-11-23, Norrskensfesten, Baronen av Aarnimetsä)
Order of the Silver Guard (2020-10-10, “There will be cheese”)
Vita Portens Väktare (2022-03-26, Maria Bebådelsegillet)


Lord EINO KARJALAINEN (OSCAR HINKKANEN)

Award of Arms (2017-04-01 Spring Crown, Gyllengran)
Order of the Silver Guard (2020-10-10, “There will be cheese”)


Fru caroline av gotvik (caroline blomgren)

Award of Arms (2012-04-14, St.Egon’s Feast)
Award of Saint Egon’s Heart (2012-04-14, St.Egon’s Feast)
Order of the Panache (2021-09-04, Jungfru Marie Bebådelsegille)


Lord Valdemar Röde(Squire to Count Peregrine) (rico andersen)

Award of Arms (2017-05-26, Double Wars)
Vita Portens Väktare (2021-09-25, Nordmark coronet)
Order of the Silver Guard (2022-05-26, Double Wars)


Fru Ragnhild Jägerhorn (Annette Edström)

Award of Arms (2018-04-14, Frostheims scriptorie)
Gyllne bandet (2022-03-26, Jungfru Maria Bebådelsegille)
Order of the silver guard (2023-01-07 12th Night Coronation)


Lady JOSEPHINE (JOSEFINE BOHMAN)

Award of Arms (2019-11-23 Norrskensfesten)
Vita portens väktare (2023-01-07 12th Night Coronation)


Herr Asulf Klo (Per Vikström)

Award of Arms (2005-11-19, Norrskensfesten)


Martin Rücker (Martin …)

Award of Arms (2011-11-19, Norrskensfesten)


Herr Nocke (Andreas Forsberg)

Award of Arms (2018-04-14, Frostheims scriptorie)


Lady Guinevere (Jennifer Tjärnström)

Award of Arms (2018-04-14, Frostheims scriptorie)


Herr Magne av Frostheim (Magnus Larsson)

Award of Arms (2018-04-14, Frostheims scriptorie)


Lady Groa Thorlefsdotter (Ellen Carlsson)

Award of Arms (2018-09-01, Smouldering Arrow)


Siiri Hyvämieli (siiri nash)

Nordmarks Enhörning (2017-07-01 Väv-gillet)
Award of Arms (2019-07-16 Cudgel War)
Nordmarks Lejon (2019-07-16, Cudgel War)


Fru kakwkylla (barbara kern)

Award of Arms (2019-11-23, Norrskensfesten)


Herr STYRMIR(NILS JANSSON)

Award of Arms (2020-10-10, “There will be cheese”)


Herr Villiam Jonglören(Villiam Forsberg)

Award of Arms (2020-11-07, Norrskensfesten)


Lady Iódís Gandr (Emilia Åström)

Award of Arms (2021-11-20, Norrskensfesten)


Herr Holger Sunisson (Emil Lundqvist)

Award of arms (2023-01-07 12th Night Coronation)


Ossi Orava (ossi nash)

Nordmarks Ekorre (2017-01-01 Väv-gillet)
Nordmarks Lejon (2019-0716 Cudgel War)
Order of the Dragon’s Jewel (2019-07-16 Cudgel War)


 

 

 

Tidigare medlemmar

I frostheim har vi ett ordspråk, “en gång frostheimare, alltid frostheimare” och det gäller  fortfarande. Vi har valt att hedra de som inte är aktiva nu genom att ha kvar dem här men skilja dem från vanliga listan för att göra det lättare att hitta i den.

Erik FitzWilliam (Håkan SundQvist)

Award of Arms (1993-08-13 Wisby Medieval Week X)
Ljusordern (1994-03-26 Crown Tournament)
Order of the Panache (1994-03-26 Crown Tournament)
Vita portens väktare (1997-11-01 Umas War)
Gyllene Bandet (2007-07-14, Medeltidsdagar på Hägnan)


Olaus Järv (Ove Jansson)

Award of Arms (1993-10-09 av Elffin & Vanna på Frostheims Feast.)


Mats Gjutare (Mats Lönnberg)

Order of the Panache (1999, Frostheim, Midnattssolens kämpe)


Steinar Vidfamne

Award of Arms (1997-03-08, Eplaheimr)
Vita Portens Väktare (2004-04-03, Maria bebådelsedags Gille)
Gyllene Bandet (2005-07-21, Medeltidsdagarna på Hägnan)
Orden des Lindquistringes (2008-04-05, Queen’s Demand)


Vicomte Björn Sneskägg (Björn Sundberg)

Award of Arms (2002-05-09, Double Wars XV)
Vita portens väktare (2005-05-05, Dubbelkriget i Attemark)
Gyllene Bandet (2005-08-12, Medeltidsveckan i Styringheim)
Bysen (2005-08-12, Medeltidsveckan i Styringheim)
Örn (2006-02-25, Gourmetfesten i Styringheim)
Ljusorden (2006-07-15,  Medeltidsdagarna på Hägnan)
Di sma under jordi (2006-09-02, Styringheim, Storstyringkampen)
Patent of Arms (2007-11-17, Nordmark Coronet)
Viscount (2007-11-17, Nordmark Coronet)
Order of the Panache (2008-05-02, Double Wars)
Bysen (2008-06-07, Medeltidsveckan i Styringheim)
Order of the Dragon’s Bowle (2009-05-20, Double Wars)


Sigyn Skarptunga (Sofi Lundbäck)

Award of Arms (2002-08-10, Medeltidsveckan Styringheim )
Ljusorden (2005-07-21, Medeltidsdagar på Hägnan)


Grinulf (Henrik Thurfjell)

Award of Arms (2004-12-05, Luciafesten Styringheim )
Ljusorden (2005-07-21, Medeltidsdagar på Hägnan)


Eyra Vresros (Anneli Wikström)

Award of Arms (2007-07-14, Medeltidsdagar på Hägnan)
Gyllene Bandet (2011-07-20, Medeltidsdagarna på Hägnan)


Una Björnsdottir (Ulrica Hermansson)

Award of Arms (2005-11-19, Norrskensfesten)
Ljusordern (2012-07-14, Medeltidsdagar på Hägnan)
Gyllene Bandet (2019-07-16, Cudgel War)
Ordern des Lindquistringes (2021-11-06, Götagillet)


Rebecca de Guiscard (Maria Rehn)

Award of Arms (1994)


Styrbiörn Halte (Jörgen Öhman)

Award of Arms(1994)


Ulf Mjödtunga (Jörgen Öhman)

Award of Arms (1996-05-04, Peasant Beltaine, Polderslot)


Ingrid Sömmerska (Ingela Sjömark)

Award of Arms (1997-02-08, Norrskensfesten)


Runa Warg (Åsa Johansson)

Award of Arms (2000-08-08, Styringheim, Medeltidsveckan XVI)


Saga Hindarfjäll (Anna-karin Liljestrand)

Award of Arms (2006-07-15, Medeltidsdagar på Hägnan)


Alric DeMourne (Marcus Åman)

Award of Arms (2006-07-15, Medeltidsdagar på Hägnan)


Ristla fra Knabben (Lina Petersdotter)

Award of Arms (2007-07-14, Medeltidsdagar på Hägnan)


Filip Fejare (Patrik Petersson)

Award of Arms (2007-07-14, Medeltidsdagar på Hägnan)


Rödskägg (Raymond Ohlsson)

Award of Arms (2007-07-14, Medeltidsdagar på Hägnan)


Vilda Vargtand (Johanna Sandström)

Award of Arms (2008-07-14, Medeltidsdagar på Hägnan)


Vulva den trånge (Emilia Blom)

Award of Arms (2009-07-10, Medeltidsdagar på Hägnan)


herr Ole

Award of Arms (2014-11-21, Norrskensfesten)


www.frostheim.se